حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

سوزاک، بیماری مقاربتی خطرناک؟!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در رابطه با نایسریا گونوره آ، نوعی باکتری که منجر به بیماری سوزاک می شود، گزارشی ارائه داد که در آن ذکر شده بود که مقاومت این باکتری در برابر آنتی بیوتیک ها بیشتر شده است.

به گزارش IVFrc و به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، سوزاک یکی از بیماری‌های آمیزشی شایع است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود.

 

علایم معمول این بیماری در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت است. اما در زنان معمولاً بی‌علامت است و یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد.

CDC در این گزارش، به این نکته نیز اشاره می کند که یک درمان طلایی برای سوزاک، استفاده از یک داروی ترکیبی مشتق از آزیترومایسین و سفتریاکسون است.

هر کدام از این دو دارو اگر به تنهایی استفاده شوند، تاثیری در درمان ندارندريا، چرا که این باکتری نسبت به آن ها مقاوم است. اما اگر این دو آنتی بیوتیک با هم ترکیب شده باشند، می توانند در برابر این عفونت مقاومت کرده و آن را از بین ببرند.

اما موضوعی که از سال 2014 باعث نگرانی متخصصان و محققان شده است، این است که مقاومت باکتری سوزاک در برابر این داروی ترکیبی نیز درحال افزایش است.

دکتر رابرت کیرکالدی (Robert Kirkcaldy) اپیدمیولوژیست بخش بیماری های مقاربتی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، اشاره می کند که "تاریخ به ما نشان داده است که باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و این مقاومت در آن ها به سرعت ایجاد می شود."

همچنین وی ادامه می دهد "اگر الان جلوی مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها را نگیریم، ممکن است نتوانیم بیماری هایی مانند سوزاک را مهار کنیم."

دکتر کیرکالدی اذعان می دارد که در حال حاضر در آمریکا تعداد زیادی از افراد مبتلا به سوزاک هستند که تعدادی از آن ها به دلیل مقاومت باکتری نسبت به آنتی بیوتیک ها درمان نشده اند.

او اینگونه ادامه می دهد، "البته مقاومت باکتری در برابر داروهای ترکیبی نسبتا کم است به این صورت که مقاومت سوزاک در برابر آزیترومایسین، 2.5 درصد و در برابر سفتریاکسون 0.8 درصد می باشد."

سوزاک با بیش از 350،000 مورد گزارش شده در ایالات متحده آمریکا، دومین بیماری مقاربتی شایع می باشد. این بیماری عفونی اگر درمان نشود باعث بروز مشکلاتی در بهداشت باروری در زنان، از جمله بیماری های التهابی لگن، ناباروری و حاملگی خارج رحمی شود.

باکتری باهوش و داروهای محدود

متاسفانه اطلاعات و دانش ناقص ما در نوآوری و فن آوری به افزایش مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها کمک کرده است.

برای درمان بیماری هایی که به واسطه باکتری های عفونت زا ایجاد می شوند، مانند سوزاک، ما نیازمند کشف آنتی بیوتیک های جدید هستیم.

کیرکالدی گفت: "یکی از نگرانی های ما مربوط به این موضوع می شود، که ما داروهای نامحدودی داریم اما متاسفانه تعدادی از این داروها به مرورو در برابر باکتری ها ضعیف شده اند و مقاومت باکتری ها نسبت به آن ها زیاد شده است."

دیوید پین (David Payne) رییس شرکت دارو سازی GlaxoSmithKline می گوید کشف آنتی بیوتیک های جدید مشکل و پر هزینه است و برای شرکت های دارویی، انگیزه زیادی جهت سرمایه گذاری در این زمینه وجود ندارد.

افزایش باکتری های مقاوم (superbugs)

در ژوئیه 2015 یک بیمار در بیمارستانی در نیویورک تحت عمل جراحی قرار گرفت که در پی آن محققان متوجه شدند که او مبتلا به نوعی باکتری شده است که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم است. نگرانی آن ها از این است که این باکتری های مقاوم روز به روز افزایش یابند و تبدیل به یک بیماری شایع در بین مردم شوند.

CDC اعلام می کند که باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، تهدیدی جدی برای بهداشت و درمان به حساب می آیند، چرا که می توانند منجر به عفونت های شدید و مرگ شوند.

بسیاری از آمریکایی ها تفاوت بین باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و دیگر باکتری ها را متوجه نمی شوند. کیرکالدی می گوید آن درصد از اشخاصی هم که متوجه تفاوت نوع باکتری موجود در بدنشان می شوند، اشخاصی هستند که تحت مراقبت های ویژه در بخش بیماری های مقاربتی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها بوده و به آن ها راجع به این نوع باکتری ها اطلاعات و هشدار داده اند.

بر اساس گزارش CDC، هر سال تقریبا دو میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا مبتلا به عفونت های ناشی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می شوند و 23،000 نفر از این تعداد در اثر این نوع عفونت جان خود را از دست می دهند.

چگونه مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها کم و زیاد می شود؟

به گفته کیرکالدی اولین قدم در رابطه با این نوع عفونت، این است که در وهله اول از ابتلا به آن جلوگیری کنیم. او اضافه می کند که برای محافظت از خود در برابر سوزاک حتما هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

وی همچنین تاکید می کند که اگر شما به این عفونت آلوده شدید، شریک جنسیتان هم باید حتما برای درمان به پزشک مراجعه کند و این یک گام مهم در جهت از بین بردن این عفونت است که متاسفانه بسیاری از پزشکان آن را نادیده می گیرند.

از دیگر نکاتی که دکتر کیرکالدی به آن اشاره می کند این است که پزشکان باید جلوی تجویز بی مورد آنتی بیوتیک ها را بگیرند چرا که در حال حاضر تقریبا یک سوم از آنتی بیوتیک ها بی ارزش تجویز می شوند.

در حال حاضر دولت ایالات متحده به مقابله با تهدید قریب الوقوع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک برخاسته است و یک طرح ملی را ارائه داده است که بر اساس آن 160 میلیون دلار در اختیار CDC قرار داده است تا به تقویت بهداشت محلی، کنترل رشد مصرف مواد مخدر و موارد دیگری که به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک می کند، بپردازند.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل