حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

دردهای بارداری که باید جدی گرفته شود!!!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

در اولین بارداری همه ی دردها می تواند گیج کننده ،اضطراب آور و اغلب بسیار ترسناک باشند. بعضی از دردها طبیعی است اما برخی دیگر باید با پزشک معالج درمیان گذاشته شود. حالا یک سوال پیش می آید، تفاوت این درد ها را چگونه متوجه شویم؟

به گزارش IVFrc و به نقل از SELF، بارداری بدن شما را به شکل گسترده ای تغییر می دهد. هجوم ناگهانی هورمون های جدید به بدن در دوران بارداری، این دوران را تبدیل به یک دوران دردناک می کنند.

 

موضوعی که در رابطه با درد های دوران بارداری اهمیت دارد، تشخیص این است که کدام یک از آن ها طبیعی و کدام یک غیر طبیعی هستند و باید به پزشک گزارش داده شوند؟

درد های طبیعی درد هایی هستند که نامطبوع و اذیت کننده هستند اما خطری شما و کودک داخل شکمتان را تهدید نمی کند و جای نگرانی ندارد.

دردهای طبیعی دوران بارداری

گاز معده یا یبوست

به گفته آنجلا جونز(Angela Jones) متخصص مامایی در نیوجرسی، گاز معده و یبوست از شایع ترین مشکلات دوران بارداری می باشند. در دوران بارداری هورمون پروژسترون باعث فشار به عضلات مری و روده شده و منجر به شل شدن آن ها می شود.

به طور طبیعی وظیفه روده ها بیرون راندن مواد زائد و خارج کردن آن ها از بدن می باشد. اما در این دوران این روند کند می شود، برای خارج کردن مواد از بدن با مشکل رو به رو می شود.

جونز می گوید: تجمع گاز می تواند آنقدر دردناک باشد که بیماران آن را با بیماری دیگری به اشتباه بگیرند و به اتاق اورژانس کشیده شوند. بهترین راه جلوگیری از تجمع گاز در معده، اجتناب از خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر با فیبر زیاد و همچنین نوشیدن آب به مقدار زیاد در طول روز می باشد.

اگر از درد گاز معده و یبوست رنج می برید نرم کننده مدفوع می تواند گزینه ای خوبی برای شما باشد.

کشیده و سوزن سوزن شدن قسمت های پایین شکمی به خاطر حرکت ناگهانی

با پیشرفت حاملگی شکم شما هم بزرگتر می شود. دو رباط که رحم را به دیواره های شکمی متصل می کنند و رباط مدور نامیده می شوند، همزمان با بزرگ شدن شکم، شروع به کشیده شدن می کنند و منجر به ایجاد فشار می شوند که در نهایت باعث درد در بدن مادر باردار می شود.

شانون کلارک (Shannon M. Clark) در سایت سلف SELF متخصص مامایی در UTMB گالوستون می گوید: درد معمولا از ۱۲ تا ۱۴ هفتگی شروع شده و در طول سه ماهه دوم بیشتر می شود.

درد، کشش و سوزن سوزن شدن، در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم احساس می شود و معمولا زمانی که که روی تخت غلت می خورید و به طرفی می چرخید این درد را حس می کنید. خبر خوب این است که درد رباط مدور تنها در این حالت در شما ایجاد می شود و هنگامی که حرکت نکنید دردی وجود ندارد.

انقباضاتی که فقط یک تا دو دقیقه طول می کشند

اکثر زنان باردار می دانند که بارداری شامل انقباضات رحمی می باشد اما بیشتر آن ها اطلاعات چندانی راجع به آن ها ندارند و آن را برای اولین بار در سه ماهه دوم بارداری تجربه می کنند.

این انقباضات که انقباضات براکستون هیکس نامیده می شود، بخش طبیعی بارداری می باشند، گرچه ممکن است خوشایند نباشند اما دردناک هم نیستند.

کلارک می گوید این انقباضات تنها انقباضات زنان باردار می باشند که نه تنها دردناک نیستند بلکه الگو و زمان مشخصی هم ندارند. رحم در شکم سفت و فشرده می شود. انقباض تا یکی دو دقیقه قبل از شل شدن رحم ادامه می یابد.

درد های غیر طبیعی دوران بارداری که باید حتما به پزشک خود راجع به آن ها اطلاع دهید.

درد شدید یا ناگهانی

به گفته کلارک این درد می تواند درد آپاندیست باشد. آپاندیست شایعترین دلیل برای عمل جراحی اورژانسی در دوران بارداری می باشد. درد ممکن است ناگهانی و تند یا کند و دردناک باشد. معمولا با تب، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ همراه است.

درد در سمت راست بالایی شکم

هضم کند غذا، تخلیه کیسه صفرا را نیز کند می کند و این امر منجر به سنگ صفرا می شود. جونز می گوید اگر خیلی شدید نباشد می توانید سنگ صفرا را با اصلاح رژیم غذایی از جمله حذف چربی و غذاهای سرخ کردنی کنترل کنید.

اما گاهی اوقات بیماران به عمل نیاز دارند، ولی در بیشتر موارد جراحی می تواند بعد از زایمان صورت گیرد. سنگ صفرا اغلب با درد قسمت راست فوقانی شکم همراه است که این درد بعد از خوردن غذاهای پر چرب اتفاق می افتد.

اگر کولسیستیت اتفاق بیفتد که همان تورم کیسه صفرا نامیده می شود و علایمی مانند تب و افزایش درد همچنان ادامه داشته باشند، در این صورت جراحی ممکن است لازم باشد.

درد ناگهانی در سمت فوقانی راست شکم همراه با تهوع

پره کلامیسی وضعیت خاص بارداری است که با افزایش ناگهانی فشار خون اتفاق می افتد. معمولا در سه ماهه سوم رخ می دهد، اما اغلب برای زنان چاق زودتر از دیگر زنان اتفاق می افتد.

کلارک می گوید یکی از علایم شایع درد قسمت فوقانی شکم این است که درد معمولا در زیر دنده ها ی سمت راست (جاییکه که کبد واقع شده است) می باشد. وی اضافه می کند که همچنین می تواند باعث تهوع و استفراغ شود. اگر درد دائم، جدید و اتفاقی باشد باید معاینه انجام شود مخصوصا اگر مشکل فشار خون در دوران بارداری نیز در فرد وجود داشته باشد.

افزایش ناگهانی فشار خون ممکن است عوارضی برای مادر و نوزاد داشته باشد که منجر به زایمان زود راس شود. به همین دلیل مادر باردار باید زیر نظر پزشک معالج باشد .

درد همراه با خونریزی واژینال

تمام بارداری ها به درد ناگهانی و تیز شکمی و همچنین درد در قسمت پایینی کمر همراه با خونریزی یک علامت اضطراری است چرا که متاسفانه ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها به همین دلیل منجر به سقط جنین می شوند.

لک های سفید در طول بارداری طبیعی است، اما خونریزی واژینال با مصرف بیش از یک پد بهداشتی در یک ساعت، باید به پزشکتان مراجعه کنید.

اگر خونریزی همراه با درد شکمی، در اوایل بارداری باشد، ممکن است علایم بارداری نا بجا یا بارداری در لوله های رحمی باشد، یعنی زمانی که تخمک به جای رحم، در لوله فالوپ (یا جایی دیگر در شکم) لانه گذاری کرده باشد.

جونز اضافه می کند اگر از وقت عادت ماهانه تان گذشته است و درد شدیدی در قسمت پایین هر دو طرف شکم، لکه بینی و یا خونریزی واژینال، سرگیجه و سبکی سر دارید، این می تواند علایم بارداری خارج رحمی و شرایط اورژانسی باشد. ضروری است که هرچه زودتر پزشک متخصص تان را از آن مطلع سازید.

مواردی که می توانند درد بارداری شما را به حدالاقل برسانند؛

جونز می گوید سبک زندگی نقش مهمی در دردهای معمولی و جدی شکمی در دوران بارداری دارد. نوشیدن آب به اندازه کافی، داشتن رژیم غذایی متعادل و پرهیز از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده.

تشخیص زود هنگام نیز عامل مهمی در کنترل و درمان این درد ها می باشد. اگر احساس خوبی ندارید و علایم به تدریج بدتر می شود، هرچه سریع تر پزشکتان را مطلع سازید.

مترجم: شیوا نامور

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل