حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

پیوند موفقیت آمیز رحم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لولیتا واشترلوند یک دختر 14 ساله بود که متوجه شد توانایی باردار شدن و حمل کردن جنین را داخل شکمش ندارد، چرا که از بدو تولدش مبتلا به یک نوع سندرم بسیار نادر به نام راکی تانسکی بوده است.

به گزارش IVFrc و به نقل از Guardian، سندرم راکی تانسکی و یا Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser که یک اختلال مادرزادی است که در دوران جنینی به وجود آمده و در هنگام تولد بروز می‌ کند و متاسفانه دلیل دلیل آن مشخص نیست. از میان هر 5000 نوزاد دختر، یک نوزاد به این سندرم مبتلا است.

 

دستگاه تولید مثل طی نخستین ماه‌های زندگی جنینی تشکیل می‌شود. در سندرم راکی تانسکی، دستگاه تولید مثل شروع به رشد می‌کند اما کامل نمی‌شود.

دخترانی که راکی تانسکی دارند صاحب تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ طبیعی هستند. اما معمولا رحم آن‌ها بسیار کوچک است یا اصلا رحم ندارند. همچنین کانال واژن نیز کوتاه ‌تر و باریک‌ تر از حد معمول است و حتی در برخی موارد وجود ندارد.

لولیتا جزو اولین کسانی بود که در سوئد از روش جراحی پیوند رحم استفاده کرد البته به جز او 10 زن دیگر نیز از این روش استفاده کردند.

اولین تولد در سپتامبر 2014 اتفاق افتاد. یکی دیگر از کسانی که از این روش استفاده کرده بود در حال حاضر برای بار دوم باردار است.
وقتی لولیتا تصمیم گرفت از این روش برای باردار شدن استفاده کند، به همراه مادر و خواهرش به پزشک مراجعه کرد.

پزشکان دانشگاه Gothenburg خواهر او را به عنوان کسی که رحمش را در اختیار لولیتا قرار دهد انتخاب کردند. خواهر او چهار سال از او بزرگتر بود و چهار فرزند داشت.

لولیتا برای اولین بار در سال 1999 در رابطه با پیوند رحم شنیده بود. مادرش با او در رابطه با مقاله ای که توسط دکتر مت برِن اشتورم که این روش را بر روی حیوانات انجام داده بود، صحبت کرده بود. اما لولیتا علاقه خاصی به آن نداشت تا اینکه در سال بعد او یک مقاله دیگر از دکتر مت برِن اشتورم خواند که اجازه داشت آزمایشاتش را با رعایت اصول اخلاقی بر روی انسان ها نیز انجام دهد.

پیوند رحم به عنوان یک روش بسیار پیچیده شناخته شده است. این عمل برای اولین بار در عربستان سعودی در سال 2000 انجام شد اما متاسفانه موفقیت آمیز نبود. یک زن در ترکیه به کمک همین روش در سال 2011 موفق به بارداری شد، اما بلافاصله جنین سقط شد.

یک تیم سوئدی تصمیم گرفت از این روش برای لولیتا استفاده کند. این عمل جراحی بسیار پیچیده و زمان بر است و برای او حدود 12 ساعت طول کشید.

برای انجام این عمل، لولیتا، همسرش پاتریک و خواهرش توسط دادگاه گوتنبرگ مورد ارزیابی جسمی و روانی قرار گرفتند.

پس از آن که دادگاه اجازه انجام این عمل را داد، ابتدا تخمک های لولیتا را با اسپرم همسرش پاتریک در آزمایشگاه بارور کردند سپس به رحم او که از خواهرش پیوند زده شده بود منتقل کردند. چند بار اول نتیجه بارداری منفی بود اما بار ششم که انتقال انجام شد، نتیجه بارداری مثبت بود و بعد از 9 ماه پسر لولیتا و پاتریک به دنیا آمد.

در حال حاضر لولیتا به همراه همسرش پاتریک و پسرش کَش در یک خانه در سوئد زندگی می کند. او می گوید درست است که این روش بسیار پیچیده و سخت بود اما باردار شدن ارزش این سختی را دارد.

موفقیت پیوند رحم می تواند الهام بخش برخی دیگر از پیشرفت های پزشکی باشد. پزشکان به این نکته اشاره دارند، حالا که بعضی زنانی که به هر دلیلی بدون رحم بودند ولی با استفاده از روش پیوند تخمدان توانستند بچه دار شوند، آیا یک مرد که تغییر جنسیت داده است نیز می تواند از این روش استفاده کند؟

شاید بزرگترین مشکلی که در رابطه با پیوند رحم به بدن مردانی که تغییر جنسیت داده اند وجود دارد، وجود برخی هورمون های مردانه در بدن آن ها است. برای مثال هورمون های جنسی مردانه، می توانند بارداری را به خطر بیاندازند.

محققان همچنان در حال تحقیق روی این موضوع هستند و شاید در آینده راه حلی برای این مشکل یافت شود.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل