حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

بارداری پوچ؟!

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بارداری پوچ زمانی اتفاق می افتد که ساک بارداری بدون جنین تشکیل شود. این حالت اغلب به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در سلول تخم بارور صورت می گیرد.

در حاملگی پوچ، تخم لقاح یافته در داخل رحم لانه گزینی می کند، اما تقسیمات لازم برای تشکیل جنین صورت نمی گیرد، به همین علت به بارداری پوچ، بارداری بدون امبریوسیت نیز گفته می شود.


در شرایط نرمال بارداری، تخم بارور شده به دیواره رحم متصل شده و حدود پنج تا شش هفته پس از آن جنین تشکیل می شود.

اما در بارداری پوچ، ساک بارداری (جایی که جنین در آن رشد می کند) حدودا 18 میلی متری می شود. در بارداری پوچ، هر چند، ساک بارداری تشکیل و رشد پیدا می کند، اما جنین رشدی ندارد.

علت حاملگی پوچ چیست؟

اگرچه علت کاملاً پیدا نشده است، بارداری پوچ کلا یک رخداد طبیعی در نظر گرفته می شود. حاملگی پوچ علت ۵۰ درصد سقط جنین سه ماهه اول است و معمولا نتیجه مشکلات کروموزومی می باشد.

وقتی تخمک توسط اسپرم بارور می شود سلول ها شروع به تقسیم می کنند، بخشی به جنین و بخشی به جفت.

گاهی بخشی که جفت می شود موفق است و ساک حاملگی درون رحم به رشد ادامه می دهد و جفت (placenta) شروع به شکل گیری می کند. اما قسمتی که باید تبدیل به جنین شود (احتمالا به دلیل تعداد خیلی زیاد یا خیلی کم کروموزموم) ناتوان است.

بدن زن ناهنجاری کروموزومی را در جنین تشخیص می دهد و چون جنین به یک بچه سالم طبیعی رشد نخواهد کرد به طور طبیعی سعی به ادامه بارداری نمی کند. این می تواند به علت تقسیم سلولی نابهنجار یا تخمک یا اسپرم غیر طبیعی باشد.

بدن تشخیص نمی دهد که جنین درون ساک وجود ندارد زیرا هورمون های بارداری همچنان تولید می شوند تا از سقط جلوگیری کنند.

حاملگی پوچ معمولا اتفاقی است و برای هر کسی می تواند پیش بیاید. اکثر زنانی که حاملگی پوچ داشته اند تا داشتن بارداری موفق ادامه می دهند.

معمولا بارداری پوچ در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، در افرادی که دچار این عارضه می شوند، علائم اولیه بارداری مانند حساس شدن پستان ها به لمس و همچنین، قطع عادت ماهانه و مثبت بودن تست بارداری (HCG، گنادوتروپین جفتی انسانی) مثبت مشاهده می شود.

هورمون بارداری HCG است که توسط جفت سنتز می شود. اما زمانی که رشد جفت متوقف شود و سطح هورمون ها کاهش پیدا کند، علائم بارداری از بین می رود.

سپس علائم سقط جنین مانند: گرفتگی عضلات شکمی (دل درد)، لکه بینی یا خونریزی واژینال و خونریزی شدید بروز می کند.

در نهایت، این عارضه منجر به سقط جنین می شود. سقط جنین می تواند به صورت طبیعی صورت گیرد. در حالی که، در برخی از افراد سقط جنین به دنبال مصرف دارو و یا کورتاژ تحت نظر پزشک صورت می گیرد.

چگونه می توان از حاملگی پوچ جلوگیری کرد؟

متاسفانه در اکثر موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری نیست. اگر بارداری اول باشد برخی زوج ها به دنبال تست ژنتیکی می روند. حاملگی پوچ معمولا یکبار اتفاق می افتد و بندرت یک زن آنرا بیشتر تجربه می کند.

وقتی سقط اتفاق افتاد قاعدگی شما دوباره شروع می شود و می توانید برای فرزند بعدی اقدام کنید. بهتر است چند ماهی صبر کنید تا به بدنتان فرصت بدهید به حالت عادی برگردد و از نظر احساسی آمادگی پیدا کنید. پزشکان توصیه می کنند زوج ها باید حداقل ۱۲ دوره سیکل قاعدگی منظم قبل از بارداری مجدد صبر کنند.

بعد از سقط نگرانی از اتفاق افتادن مجدد طبیعی است. اکثر زنان بار بعد بارداری موفقی خواهند داشت. یک اسکن اولیه برای اطمینان بیشتر توصیه می شود. زمانی که ضربان قلب شنیده شود بارداری موفق بوده است. اما بهتر است بعد از ۶ یا حتی ۷ یا ۸ هفته بارداری اسکن انجام شود تا از نتایج نامطمئن اسکن زودهنگام اجتناب شود.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل