حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

واژه نامه بارداری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز به فرآیندی که طی آن از داخل رحم زن باردار جهت پیدا کردن و تشخیص مشکلات پزشکی نوزاد مایعی گرفته شده و آزمایش می شود می گویند. این شیوه معمولاً در سه‌ماههٔ دوم انجام می‌گیرد.

 

افسردگی پس از زایمان

نوعی افسردگی است که ممکن است به فاصله کوتاهی پس از زایمان ظاهر شود. این افسردگی در ۵ تا ۲۵ درصد از زنان دیده می‌شود.

از علائم شایع این بیماری بی‌خوابی شدید، بی‌ثباتی خلق و احساس خستگی می باشد. این علائم و نشانه ها به فاصله چند روز تا چند هفته از بین می روند.

اپیدورال

نوعی داروی بی حسی می باشد که با استفاده از يک سوزن خميده و توخالی از قسمت گودی كمر مادر به فضای بيرونی اطراف نخاع تزریق می شود.

اکلامپسی

یک وضعیت پزشکی است که در آن یک زن باردار به علت فشار خون بالا تشنج (حرکات کنترل نشده خشونت آمیز) می کند. قبل از تشنج، ممکن است برخی علائم عصبی مانند سردرد و تهوع رخ دهد.

انقباض

نوعی واکنش طبیعی و دردناک در بدن که به هنگام زایمان اتفاق می افتد و به عضلات رحم مادر فشار وارد می کند که به کمک آن فشار نوزاد متولد می شود.

باروری

حمل رویان یا جنین در درون رحم یک زن را باروری می گویند. برای باروری، اسپرم مرد به تخمک زن ملحق شده و نطفه را به وجود می آورد.

بند ناف

یک لوله بلند است که به وسیله خون اکسیژن و مواد غذایی را از جفت در رحم مادر به بدن جنین منتقل می کند. بقایای بند ناف چند روز پس از تولد نوزاد جدا می‌شود .

بیماری صبحگاهی

حالت تهوع و استفراغ زنان باردار که معمولا به هنگام صبح اتفاق می افتد.

تخمک

سلول تولید شده در داخل بدن یک زن که توسط یک اسپرم (سلول مرد) بارور شده است.

تخمک گذاری

تخمک گذاری به زمانی گفته می شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می شود و این زمان را "دوره باروری" در سیکل قاعدگی زنان می نامند.

جفت

جفت عضوی است داخل شکم زن باردار که با بند ناف به جنین متصل شده است. جفت، پیش از زایمان به دیواره رحم وصل می باشد و در طی فرآیند زایمان به همراه نوزاد، از بدن مادر خارج می‌شود.

جنین

از زمانی که یک تخمک توسط یک اسپرم بارور می شود، به آن جنین می گویند. جنین در اوایل رشد خود شباهتی به انسان ندارد و دارای دمی کوتاه می باشد، اما پس از یک ماه خصوصیات ظاهری و اعضا مختلف بدن جنین شروع به رشد می کند.

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی به غیر از دیواره داخلی رحم جای بگیرد و شروع به رشد می کند.

98 درصد از حاملگی های خارج از رحم درون لوله های فالوپ (لوله رحمی) اتفاق می افتد، با این حال امکان دارد در نقاط دیگری مثل تخمدان، گردن رحم و حفره شکمی نیز رخ دهد.

زایمان طبیعی

زایمان، اوج دوران بارداری یک زن است که شامل خارج شدن یک یا چند نوزاد از رحم مادر می شود. در این روش فرد اجازه می‌ دهد که طبیعت انسان کار خود را در زایمان انجام دهد. در زایمان طبیعی مادر کنترل بدن خود را در دست می‌دهد.

رحم جایگزین

گاهی اوقات مادر به دلایل پزشکی قادر به نگه داری جنین داخل رحم نمی باشد بنابراین تخمک لقاح یافته را به داخل رحم فرد دیگری منتقل می کنند وتا زمان زایمان جنین آنجا رشد می کند.

سزارین

یک نوع زایمان غیرطبیعی که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می ‌گردد. از این روش در شرایط ویژه ‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد استفاده می شود.

سونوگرافی

سونوگرافی یک تست تشخیصی است و به شیوه تصویربرداری با امواج فراصوت گفته می‌شود. سونوگرافی تستی است که هیچ درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کند. با آن که امواج به کار گرفته شده در سونوگرافی بی ضرر هستند اما تصویربرداری‌های بی مورد با این روش توصیه نمی‌شود زیرا باعث ایجاد گرما می‌شود که در سونوگرافی‌های مربوط به بارداری این حرارت اضافه برای جنین مضر است.

بیشتر پزشکان معتقدند که در طول دوران بارداری 4 مرتبه انجام سونوگرافی کافی است.

یک بار در ابتدای بارداری که پزشک اطمینان پیدا کند که بارداری خارج از رحم نیست.

بار دوم درهفته دوازدهم بارداری که اندام‌های جنین تا حد زیادی شکل گرفته و پزشک با انجام سونوگرافی می‌تواند معده، مثانه، شکل سر، پشت سر، بینی و تقارن اندام‌های جنین را بررسیکند.

مرتبه سوم سونوگرافی در هفته بیست و دوم باید انجام شود. در این زمان پزشک با بررسی میزان رشد جنین، وضعیت جنین و تبادلات وی با مادر را کنترل می‌کند ضمن اینکه جنسیت جنین هم قابل تشخیص است.

در هفته سی و دوم برای آخرین بار سونوگرافی انجام می‌شود تا پزشک ازرشد طبیعی جنین مطمئن شود.

سقط جنین

وقتی جنین هنوز به مرحله تولد نرسیده و به اندازه کافی رشد نکرده، اما از رحم مادر خارج می شود را سقط جنین می گویند. سقط جنین یا بصورت خود به خود رخ می‌دهد که به آن معمولاً سقط جنین غیرعمدی (ناخواسته) گفته می‌شود، یا می ‌تواند عامدانه باشد. اصطلاح سقط جنین اغلب به سقط جنین خودخواسته اطلاق می‌شود.

مایع آمنیوتیک

مایعی که نوزاد در زمان زندگی داخل رحم مادر، در آن شناور است.

نویسنده: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل