حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

آی یو دی (قسمت سوم)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگر پس از قرار دادن آی یو دی احساس ناخوشی و ناراحتی داشتم چه کاری باید انجام دهم؟

اگر احساس ناخوشی و یا درد پایین شکم داشتید و درجه حرارت بدن تان بالا رفته بود و ترشحات بد بو داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که امکان دارد دچار عفونت شده باشید.

 

از کجا متوجه شوم که آی یو دی همچنان سر جایش قرار دارد؟

همانطور که می دانید یک یا دو رشته نخ از آی یو دی آویزان است که تا واژن ادامه دارد. پزشک به شما آموزش می دهد که چگونه می توانید متوجه شوید که دستگاه سرجایش قرار دارد. چک کردن آی یو دی در ماه اول باید چند بار انجام شود، سپس بعد از هر دوره قاعدگی و در فواصل منظم باید چک شود.

بسیار کم پیش می آید که آی یو دی از محل اصلی خود حرکت کند اما اگر این اتفاق بیفتد، دستگاه دیگر از شما در برابر بارداری محافظت نمی کند.

چه زمانی می توان آی یو دی را از رحم خارج کرد؟

این کار باید توسط پزشک انجام شود، او از طریق کشیدن رشته نخ هایی که از دستگاه تا واژن ادامه دارند، آی یو دی را از رحم خارج می کند.

اگر شما نمی خواهید که برای جلوگیری از بارداری آی یو دی داشته باشید و به دنبال این هستید که آن را بردارید، باید از روش های دیگر مانند قرص های ضد بارداری و یا کاندوم استفاده کنید.

چرا که بدن شما به حالت طببیعی بازگشته و آماده باروری می باشد و اسپرم نیز می تواند تا هفت روز داخل بدن شما زنده بماند، پس احتمال بارداری وجود دارد.

آیا آی یو دی بر دوره قاعدگی من تاثیر می گذارد؟

ممکن است در شش ماه اول که شما آی یو دی را نصب کردید، لکه بینی و یا خونریزی نامنظم داشته باشید. اما پس از گذشتن این زمان به حالت عادی برمی گردد.

بعضی از زنان ممکن است قاعدگی های طولانی تر و دردناک تر داشته باشند که می توانند به پزشک مراجعه کرده و با دریافت هورمون های اضافی خونریزی خود را کنترل کنند، البته پس از گذشت زمان بهتر شده و به حالت عادی برخواهد گشت.

گاهی خونریزی ها ممکن است به دلیل عفونت باشد که آن هم باز از طریق دریافت دارو درمان خواهد شد.

اگر هنگامی که از آی یو دی استفاده می کنید باردار شوید چه اتفاقی می افتد؟

البته این اتفاقی نادر می باشد که حین استفاده از آی یو دی بارداری اتفاق بیفتد. اگر هم بارداری صورت گیرد، به احتمال بسیار زیاد حاملگی خارج رحمی خواهد بود.

حاملگی خارج رحمی، معمولا درون لوله های فالوپ رخ می دهد و خطرناک می باشد. اگر شما درد ناگهانی و یا غیر معمول در پایین شکم خود احساس کردید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اما اگر باردار شده اید و حاملگی خارج رحمی نیز نیست و شما بخواهید که به بارداری تان ادامه دهید باید دستگاه را از رحمتان خارج کنید که این کار خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

آیا آی یو دی را می توان پس از سقط جنین نصب کرد؟

آی یو دی می توان بلافاصله پس از سقط جنین توسط پزشک داخل رحم کار گذاشت که از بارداری های بعدی جلوگیری کند.

هر چند وقت یکبار باید توسط پزشک چک شود؟

تقریبا بین 3 الی 6 هفته پس از این که دستگاه را کار گذاشتید باید به پزشک مراجعه کنید و بعد از آن با آموزش های که پزشک به شما می دهد خودتان قادر به چک کردن آن خواهید بود.

اگر دچار مشکلاتی مانند خونریزی و یا درد های ناگهانی پایین شکم شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید، چرا که در معرض خطر عفونت های لگنی و یا حاملگی خارج رحمی هستید.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل