حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

آی یو دی (قسمت دوم)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آیا استفاده از آی یو دی شما را در معرض خطر قرار می دهد؟

زمانی که دستگاه داخل رحم شما قرار می گیرد، تا 20 روز اول شما در معرض ابتلا به عفونت هستید.
بنابراین قبل از قرار دادن آی یو دی حتما باید از نظر سلامت و مبتلا نبودن به عفونت چک شوید تا درصد ابتلا به عفونت پس از قرار دادن دستگاه را کاهش دهید.

 

آی یو دی می تواند از خارج از رحم هم تحت تاثیر قرار گرفته و جا به جا شود. البته این اتفاق رایج نیست و بسیار کم رخ می دهد.
جهت پی بردن به اینکه آیا دستگاه شما در محل خود قرار دارد یا نه، پزشک و یا پرستاری که آی یو دی را برایتان نصب کرده، به شما آموزش می دهد تا بتوانید آن را چک کنید.

اتفاق دیگری که ممکن است شما با آن رو به رو شوید این است که گاهی آی یو دی به دیواره رحم شما آسیب وارد می کند و موجب سوراخ شدن آن می شود، البته بیشتر موارد بدون علامت می باشد اما گاهی نیز همراه با درد خواهد بود. در این حالت با جراحی آن را از رحم خارج می کنند.
اگر هنگامی که شما از آی یو دی استفاده می کنید، باردار شوید، احتمالا شما بارداری خارج رحمی خواهید داشت، البته درصد بارداری حین استفاده از آی یو دی بسیار کم می باشد.

آیا همه می توانند از آی یو دی استفاده کنند؟

تقریبا اکثر زنان می توانند از این دستگاه استفاده کنند، چه زنانی که هرگز باردار نشده اند و چه زنانی که مبتلا به HIV مثبت هستند.

پزشک شما قبل از این که دستگاه را داخل رحم شما قرار دهد، سابقه پزشکی شما را چک می کند، چرا که در بعضی شرایط شما قادر به دریافت آی یو دی نمی باشید. این شرایط عبارتند از:

اگر شما در حال حاضر باردار باشید.
مبتلا به عفونت های مقاربتی و یا لگنی باشید.
درگیر مشکلاتی مرتبط با رحم و یا دهانه رحم باشید.
از واژن خونریزی های غیرقابل توضیح (برای مثال بین دوره و یا بعد از رابطه جنسی تان)
داشته باشید.

آی یو دی را از می توانم دریافت کنم؟

شما می توانید با مراجعه به یک کلینیک پیشگیری از بارداری و یا سلامت جنسی و یا به پزشک زنان مراجعه کنید و درخواستتان را ارائه دهید.

 

پزشک و یا پرستار ابتدا رحم را برای پیدا کردن محل مناسب و مبتلا نبودن به عفونت چک می کند، سپس با توجه به اندازه رحم، دستگاه مورد نظر را انتخاب می کند و در محلی که انتخاب کرده است، جای می دهد. البته اگر احیانا شما مبتلا به عفونت باشید، شما موظف به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک می باشید.

اتصال آی یو دی حدودا بین 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. ممکن است برخی از زنان هنگام قرار گرفتن دستگاه کمی درد احساس کنند، حتی گاهی ممکن است از پزشک درخواست شود که از داروی بی حسی موضعی استفاده شود.

پس از نصب آی یو دی ممکن است تا چند روز کمی خونریزی داشته باشید و یا درد داشته باشید که در این صورت داروهای ضد درد می تواند کمک کننده باشد.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل