حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

آی یو دی (قسمت اول)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آی یو دی دستگاه کوچکی از جنس پلاستیک و مس می باشد که داخل رحم جای می گیرد و کار آن جلوگیری از بارداری است. این دستگاه دارای یک یا دو رشته نخ بوده و از دستگاه که در انتهای واژن قرار گرفته تا دهانه واژن آویزان می باشد.

 

انواع و اندازه آی یو دی با توجه به زنان مختلف، متفاوت است. این دستگاه بسته به نوع آن تقریبا می تواند بین 5 تا 10 سال در رحم زن باقی بماند.

اگر شما در سن 40 سالگی و یا بیشتر هستید و به تازگی آی یو دی را نصب کرده اید، می توانید بگذارید تا زمان یائسگی تان سرجایش بماند.

باید توجه داشته باشید که این دستگاه باید حتما توسط پزشک و یا پرستار آموزش دیده نصب شود.

تفاوت آی یو دی با آی یو اِس چیست؟

آی یو اِس دستگاه کوچک پلاستیکی می باشد که داخل رحم قرار گرفته و هورمون پروژسترون آزاد می کند. اما آی یو دی دستگاهی پلاستیکی می باشد که درون رحم قرار گرفته ولی هیچگونه هورمونی آزاد نمی کند.

IUD تا چه حد می تواند موثر باشد؟

اینکه این دستگاه تا چه حد می تواند تاثیر گذار می باشد، بستگی به این دارد که شما چند سال دارید، معمولا چه زمان هایی رابطه جنسی انجام می دهید و اینکه آیا دستورالعمل هایی که پزشکتان به شما توصیه کرده است را انجام می دهید.

از بین هر 100 زن که رابطه جنسی فعال دارند، اگر موارد پیشگیری از بارداری را انجام ندهند، بین 80 تا 90 نفر از آن ها در یک سال در معرض بارداری قرار خواهند گرفت.

انواع متفاوتی از آی یو دی وجود دارد. آی یو دی های جدید از جنس مس می باشند که در بیش از 99 درصد موارد موثر می باشند، به این معنی که در هر پنج سال از بین هر 100 زن، 2 نفر باردار خواهند شد.

چه زمانی آی یو دی شروع به کار می کند؟

در هر زمان از چرخه قاعدگی می توان آی یو دی را در رحم قرار داد. این دستگاه بلا فاصله شروع به کار خواهد کرد و شما می توانید اطمینان حاصل کنید که باردار نیستید.

روش کار آی یو دی چگونه می باشد؟

کار اصلی این دستگاه جلوگیری کردن از رسیدن اسپرم به تخمک می باشد. آی یو دی اسپرم را در گردنه رحم و قبل از رسیدن آن به لوله های فالوپ مهار می کند. همچنین از جایگیری تخمک در رحم جلو گیری می کند.

البته این را هم به یاد داشته باشید که این دستگاه جنین را سقط نمی کند تنها مانع تشکیل آن می شود.

مزایای استفاده از آی یو دی چیست؟

به مجرد اینکه آن را کار بگذارید، عمل می کند.
با توجه به نوع آن بین 5 تا 10 سال کار می کند.
در دوران شیردهی نیز می توان آن را کار گذاشت.
زمانی که آن را برمی دارید می توانید باردار شوید و درکل آسیبی به شما وارد نمی کند.
داروهای دیگر نمی توانند در کارکرد آن اختلال ایجاد کنند.

معایب استفاده از آی یو دی چیست؟

دوره قاعدگی شما ممکن است بیشتر و دردناک تر از قبل شود که احتمال می رود بعد از گذشتن چند ماه دوباره به حالت عادی برگردد.
برای اینکه آی یو دی در محل مناسبی قرار بگیرد، شما نیاز دارید که حتما معاینه داخلی انجام دهید.
این دستگاه از شما در برابر عفونت های جنسی محافظت نمی کند، بنابراین شما باید هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. آی یو دی به تنهایی منجر به عفونت نمی شود اما اگر شما به عفونت دچار شوید درحالی که آی یو دی داخل رحمتان نصب است، ممکن است به سمت عفونت های لگنی که درمان سختی نیز دارند و یا درمواردی درمان نمیشوند سوق داده شوید.
مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل